Nawigacja. Jeśli nie masz z zegarka lub nawigacji, która wskaże Ci drogę, możesz zabrać ze sobą telefon z wgraną wcześniej mapą. Aby skorzystać z tej opcji możesz spróbować np. aplikacji Komoot.

Aplikacja mapy.cz wymaga w tym momencie dwóch plików gpx ale jeżeli jesteście do niej przyzwyczajeni to także przygotowaliśmy dla Was pliki oraz instrukcję (na samym końcu wpisu).

Jak to zrobić?

Instrukcja Nawigacji z linka do pliku gpx w aplikacji Komoot

 

1.      Pobierz i zainstaluj aplikację mobilną Komoot, zezwól na wykorzystanie lokalizacji urządzenia

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.komoot.android&hl=pl&gl=US

https://apps.apple.com/pl/app/komoot-route-planner-gps/id447374873?l=pl

2.      Utwórz konto oraz zaloguj się

3.      Wejdź w link

https://www.komoot.com/tour/839496182?ref=wtd

4.      Kliknij 3 kropki, następnie „ Otwórz w aplikacji …”, wybierz aplikację Komoot.

       Od razu po uruchomieniu mapy aplikacja będzie dążyła do optymalizacji trasy. Trzeba wybrać opcję „stick to original route” w Androidzie lub w Iphonie po pojewieniu się zapytania „Adjust tour and navigate to start point?” kliknąć „cancel”. 

5.      Zapisz trasę do wykorzystania w trybie Offline w razie braku zasięgu (aktywując suwak „Store for offline use”)

6.      Zapisz trasę do wykorzystania w trybie Offline w razie braku zasięgu (aktywując suwak „Store for offline use”)

7. Aplikacja zapyta Cię o regiony – wybierz region „Poznań”. Dla użytkowników telefonów z systemem Android mapa jest za free,  dla właścicieli Iphonów  koszt to 18,99zł.

8. Po włączeniu nawigacji wejdź w ustawienia poprzez symbol „głośniczka” (w iphonie kliknij „controls”). Dezaktywuj opcję „Auto Replan” aby w przypadku zjechania z trasy Komoot nie dokonał automatycznej zmiany trasy.
Wedle preferencji możesz wyłączyć nawigację głosową oraz aktywować opcję „wake Up Display”, która wybudza ekran w momencie kiedy pojawiają się wskazówki do trasy (np. skrzyżowanie czy zakręt). 

Nawigacja z aplikacji mapy.cz

– Na komputerze – załóż konto na stronie en.mapy.cz (zapamiętaj hasło)
– Po zalogowaniu w prawym dolnym rogu kliknij ” TOOLS”
– Następnie „IMPORT GPX” – czyli plik pobrany ze strony z trasą Poznańskiej Korby (nazwij plik tak, abyś później pamiętał, który dokładnie wybrać)
– Ściągnij aplikację MAPY.CZ na telefon
– Następnie zaloguj się w aplikacji do swojego konta – tak jak na stronie www

– W aplikacji kliknij „trzy linijki” w lewym dolnym rogu – następnie „Aktywności” – „Miejsca i trasy” w lewym dolnym rogu
– Na koniec wybierz trasę Korby
– Na telefonie pojawi się mapa całej trasy.

Jeśli chcesz aby aplikacja Cię „nawigowała”, czyli wskazywała kiedy jest zakręt, gdzie skręcić itd. musisz wejść w link do map.cz poniżej:

 

Link przekieruje Cię od razu do aplikacji mapy.cz i będziesz mógł na niej korzystać z pomocy nawigacji.  Sam plik GPX pobrany ze strony i otwarty w aplikacji będzie tylko pokazywał trasę i będziesz mógł/mogła się zorientować czy na niej jesteś czy nie.
Polecamy ściągnąć mapy offline dla województwa wielkopolskiego, wtedy aplikacja będzie działać bez zarzutu nawet bez Internetu lub kiedy z jakiegoś powodu (np. w WPNie) zasięg transmisji danych będzie ograniczony.

Z powodu ograniczeń technicznych w 2022 aplikacja mapy.cz nie pozwoliła na stworzenie jednego pliku gpx. Musiał on zostać rozbity na dwa krótsze – jeden poprowadzi odcinek Kórnik-Rogalinek. Za nowym mostem w Rogalinku trzeba kliknąć na drugi link.

pierwsza część START – MOSThttps://en.mapy.cz/s/bucekahocu

druga część MOST – META: https://en.mapy.cz/s/kubalenuda

 

 

 

 

Zapisy

Weź udział w wyścigu!

Przeżyj  przygodę, podczas której w trakcie jednych zawodów, odkryjesz najpiękniejsze rowerowe okolice Poznania.