Treningi

W okresie przygotowań do Poznańskiej Korby 2021 stworzyliśmy dla Was trzy dodatkowe wydarzenia, aby oswoić Was z trasą zawodów. Poniżej udostępniamy tracki GPX jakie na te okazję przygotowaliśmy. Każda trasa jest pomyślana tak aby na start/finish można było dojechać pociągiem (lub rowerem).
I Trening – trasa Kórnik-Więckowice
- dystans: 60 km
- zapoznanie z początkiem trasy Poznańskiej Korby. Trasa prowadzi przez Rogaliński Park Krajobrazowy oraz Wielkopolski Park Narodowy
Atrakcje na trasie:
- Rogaliński Park Krajobrazowy – Wzdłuż Warty, pomiędzy Puszczykowem a okolicami Śremu, rozciąga się Rogaliński Park Krajobrazowy o powierzchni 127 kilometrów kwadratowych. To tereny zalewowe Warty, podmokłe, z licznymi starorzeczami. Krajobraz niekończących się łąk urozmaicją potężne dęby szypułkowe. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie z czego 1435 jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). To największe w całej Europie skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. Najbardziej charakterystycznie wyglądają obumarłe, majestatyczne dęby, które nie są usuwane, ponieważ są miejscem życia i schronienia wielu innych, cennych stworzeń.
- Wielkopolski Park Narodowy – WPN oferuje bardzo atrakcyjne i różnorodne tereny w odległości zaledwie 20 km od centrum Poznania. Ten założony w 1957 roku park narodowy zajmuje powierzchnię prawie 8 tysięcy hektarów. Inicjator stworzenia WPN, prof. Adam Wodziczko, określił to miejsce jako „prawdziwe muzeum form polodowcowych”. Czeka tu na Was bardzo urozmaicony krajobraz i podłoże.
II Trening – trasa Złotniki-Pobiedziska
- dystans: 65 km
- trasa wiedzie przez niezwykle urokliwe Puszczę Zielonkę i Park Krajobrazowy Promno
Atrakcje na trasie:
- Puszcza Zielonka – park krajobrazowy położony na północny wschód od Poznania. Został utworzony w 1993 roku i liczy dziś 12 tysięcy hektarów powierzchni. Cechą wyróżniającą tego miejsca jest znaczna powierzchnia (prawie 80%), jaką pokrywają obszary leśne.
- Park Krajobrazowy Promno – tuż po wjeździe na teren Parku Krajobrazowego Promno znajdziecie się w Rezerwacie Jezioro Dębiniec. Rezerwat Jezioro Dębiniec cechuje się bogatą roślinnością torfowiskowo-łąkową, którą tworzą m.in. rosiczki, żurawina, tłustosz, wełnianka i skrzypy. Park Krajobrazowy Promno to teren w dużej mierze przekształcony przez wodnych inżynierów – bobry. Z większych ssaków spotyka się sarny, jelenie, dziki, lisy, a także wydry.
III Trening – trasa Pobiedziska-Kórnik
- dystans: 40 km
- Park Krajobrazowy Promno
Atrakcje na trasie:
- Pobiedziska-Kapalica – Malownicza rzeźba terenu gminy Pobiedziska jest dziełem zlodowacenia bałtyckiego. Trasa prowadzi od zabytkowej miejskiej zabudowy Pobiedzisk poprzez otulinę Parku Krajobrazowego Promno. Tuż przy trasie znajduje się urokliwy rezerwat przyrody jezioro Drążynek. Rezerwat położony jest w zagłębieniu wytopiskowym, w otoczeniu falistych wzgórz morenowych, w środku których znajduje się lustro wody zarastającego, śródleśnego Jeziora Drążynek wraz z przyległymi łąkami bagiennymi.
- Park Krajobrazowy Promno – PK Promno chroni urozmaicony polodowcowy krajobraz morenowy porośnięty starymi lasami o bogatym podszyciu. Tereny Parku są wyjątkowo malownicze zwłaszcza w dwóch porach roku. Najlepiej jest się tu wybrać wiosną w okresie masowego kwitnienia roślin runa, kiedy roztaczają się przed nami dywany kwiatowe, lub jesienią, aby zobaczyć wiekowe drzewostany liściaste w ich złoto-czerwonej scenerii.